Historia szkoły

 

Historia Szkoły Podstawowej nr 3 w Łowiczu sięga 1906 roku.

Nauczycielka Helena Szymkowska uzyskała wówczas od władz carskich koncesje na otwarcie prywatnej szkoły początkowej z polskim językiem nauczania. Szkoła przeznaczona była dla dzieci pracowników Fabryki Przetworów Chemicznych i Nawozów sztucznych, istniejącej przy ulicy Chemicznej (dzisiaj Armii Krajowej).

W 1908 roku szkoła posiada już swój budynek i cztery oddziały.

Dalsze losy szkoły były skomplikowane, szczególnie w czasie wojen, t.j. w latach 1914-18 i 1939-45. Zmieniały się wówczas budynki i nauczyciele.

Okres stabilizacji szkoły rozpoczyna się od 1937r., kiedy to placówka otrzymuje nazwę Publiczna Szkoła Powszechna III stopnia nr 3 w Łowiczu. Szkoła rozwija się organizacyjnie od 4 do 26 oddziałów.

W obecnym budynku mieści się od 1963 roku. W 1989 roku oddano piękną salę gimnastyczną z pełnym zapleczem socjalnym.

W 2005 roku Szkoła Podstawowa nr 3 połączyła się z Gimnazjum nr 3 w Zespół Szkół.

W 2009 r. wybudowano przy szkole kompleks boisk ORLIK wraz z zapleczem socjalnym.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w czerwcu 1939r. nadano SP3 imię 10 Pułku Piechoty, który stacjonował wówczas w Łowiczu.

W 1945 roku po ponownym uruchomieniu szkoły niestety nie powrócono już do tego patrona, zaś od 1963 roku przydzielono szkole imię generała Karola Świerczewskiego – Waltera.

W 1990 roku Rada Pedagogiczna Szkoły anulowała to imię i od tego czasu SP3 nie posiadała imienia i patrona.

W 1999 roku powstała inicjatywa nadania szkole imienia Jana Pawła II. Zbliżała się także wizyta Papieża – Polaka w Łowiczu.

Powstał Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, który zbierał środki i propagował nowego patrona. Społeczność szkolna z dyrekcją, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, komitetem rodzicielskim wystąpiła do Rady Miasta Łowicza o nadanie imienia.
W tym samym czasie o to samo imię wystąpiła SP7 w Łowiczu.

Ta szkoła miała ogromny zaszczyt goszczenia w murach budynku Jana Pawła II, ponieważ na placu przed szkołą miało być miejsce celebry mszy świętej z udziałem Jana Pawła II w dniu 14 czerwca 1999 roku.

W tej sytuacji biskup ordynariusz Alojzy Orszulik, który wiedział o staraniach obu szkół zaproponował, aby nasza szkoła nosiła imię kardynała Karola Wojtyły-Papieża Polaka, zaś SP7 – Jana Pawła II.

Takie rozwiązanie usatysfakcjonowało obie szkoły.

 

18 lutego 1999 roku Rada Miasta Łowicza uchwałą nadała SP3 imię kardynała Karola Wojtyły – Papieża Polaka. Decyzję Rady przyjęto z wielką radością i satysfakcją.

Szkolny Komitet Fundacji Sztandaru zdecydował o zamówieniu sztandaru w poznańskiej firmie Harf Art D. J. Rynkowscy.

Dyrektor szkoły odwiedzał projektantów i wykonawców sztandaru kilkukrotnie oraz informował uczniów, rodziców i nauczycieli o postępach prac.

Wybrano motto, które miało być zawołaniem szkoły – były to słowa wypowiedziane do młodzieży przez papieża w Częstochowie:

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Słowa te miały dla nas ogromne wychowawcze znaczenie i stały się wyznacznikiem do pracy i poziomu szkoły – umieszczono je na sztandarze. Sztandar wykonano na czas – 14 czerwca 1999r. wśród innych leżał przed ołtarzem, przy którym modlił się Papież Polak.

Szczególnie pamiętamy ten dzień 14 czerwca 1999r.

Był wczesny ranek gdy wszyscy wyruszyliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym, czuliśmy że to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla naszego małego miasta jakim jest Łowicz. Pomimo, że był chłodny po dość ulewnej nocy poranek to cała nasza społeczność szkolna, na czele
z dyrektorem szkoły rozpoczęła przemarsz ulicami miasta do miejsca, w którym był wyznaczony plac celebry. Podczas naszej drogi na spotkanie z Janem Pawłem II widzieliśmy rzeczy, które wydawały się niezwykłe, ta atmosfera jaka wtedy panowała – z minuty na minutę stawała się coraz bardziej uroczysta, a my i wszyscy dookoła, którzy nadciągali z różnych stron ze śpiewem i okrzykami na ustach stawaliśmy się weselsi i szczęśliwsi. Im bliżej celu, tym więcej było muzyki i więcej śpiewu, z małych grupek przetwarzaliśmy się w tłum.

Napięcie wzrastało coraz bardziej, był to moment niezwykły, w każdym z nas budziły się pozytywne odczucia. Dla wszystkich nas było to wielkie przeżycie. Zaś możliwość współuczestniczenia we wspólnocie prowadzonej przez niezwykłą postać Papieża Polaka dawała nam ogromne poczucie bezgranicznego bezpieczeństwa. Wszyscy byliśmy w wielkiej euforii.

Jesteśmy wdzięczni losowi, że pozwolił nam być świadkiem tak wielkiego wydarzenia i zmian jakie w każdym z nas zaszły.

Podczas jednego dnia wizyty papieskiej, miasto i wszyscy dookoła wydawało się lepsze, jakby wypiękniało i można było wyczuć w okrzykach ludzi radość wypisana na ich twarzach.

Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Byliśmy ogromnie szczęśliwi – posiadaliśmy patrona i sztandar, patrona - jednego z największych Polaków w dziejach naszego narodu.

Są w dziejach szkoły dni szczególne.

Wśród kilkudziesięcioletniej historii Szkoły Podstawowej nr 3 wyjątkową datą jest dzień 16 października 1999r.

Wobec licznie zgromadzonych gości, pracowników szkoły, członek Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru pan Maciej Mońka przekazał uczniom sztandar poświecony 14 czerwca 1999r. podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Łowiczu.

Podkreślając wyjątkowość chwili, przypomniał czym był i jest sztandar w dziejach narodu polskiego. Dlatego też z pełną atencją uczniowie złożyli swoje pierwsze ślubowanie wobec tego znamiennego symbolu szkoły. Przyrzekali dbać o honor szkoły i rozsławiać jej imię, wzorowo wypełniać obowiązki ucznia, wcielać w życie ideały wielkiego polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Akt przekazania sztandaru podpisali:

Ze strony SKFS: Ze strony Komitetu Rodzicielskiego:

1. Zenona Kreps 1. Agnieszka Kosmowska

2. Barbara Milczarek 2. Eugeniusz Biegański

3. Eugeniusz Biegański 3. Małgorzata Malejka

4. Iwona Zientara 4. Andrzej Kolęda

5. Maciej Mońka 5. Jolanta Wojciechowska

6. Teresa Milczarek

7. Wioletta Wróbel

W uroczystości uczestniczyli m.in. biskup Józef Zawitkowski, burmistrz Łowicza - Ryszard Budzałek, dyrektorzy łowickich szkół i inni goście.

Sztandar umieszczono w klasie – pracowni historycznej w specjalnie wykonanej gablocie.

Od 2004 roku sztandar eksponowany jest w głównym holu szkoły w przeszklonej gablocie.

Szkoła stara się być godna noszenia imienia Papieża – Polaka.

W latach poprzedzających nadanie imienia 1994 – 1998 odnosiła trzykrotnie zwycięstwo w rywalizacji dydaktycznej łowickich podstawówek, jeden raz zajęła drugie miejsce.

W ostatnich latach uczniowie uzyskują świetne wyniki egzaminów, które sytuują nas wśród najlepszych szkół. Także w konkursach wiedzy, zawodach sportowych i przedsięwzięciach artystycznych zdobywamy wiele medali i dyplomów.

Rozwijamy uzdolnienia dzieci i młodzieży, wychowujemy patriotycznie, wskazujemy przykład patrona szkoły jako wzorzec postępowania.

Ze sztandarem naszej szkoły udajemy się na wiele uroczystości lokalnych, kościelnych i państwowych. Corocznie uczestniczymy w pielgrzymce szkół noszących imię Jana Pawła II w Częstochowie w miesiącu październiku.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. kard. Karola Wojtyły - Papieża Polaka w Łowiczu,
    99-400 Łowicz, ul. Grunwaldzka 9
  • (46) 837 37 03

Galeria zdjęć