Szanowni Państwo,

Przekazuję poniższe informacje w sprawie ubezpieczenia uczniów
w placówkach szkolnych.

• Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - jest dobrowolne.
  • Umowa w tym zakresie może być zawarta wyłącznie
    z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych
    w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju.
  • Rodzice sami wybierają ubezpieczenie, jeżeli chcą je zawrzeć.

Ubezpieczenie NNW za pośrednictwem szkoły nie jest obowiązkowe.

Rodzice powinni pamiętać, że:

• szkoła nie jest uprawniona do żądania zawarcia przez rodziców/opiekunów umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia
    w przypadku uczestniczenia przez dziecko w wycieczkach krajowych,
  • szkoła lub przedszkole nie może odmówić nieubezpieczonemu dziecku wyjazdu
    na wycieczkę krajową/klasowego wyjścia do kina,
  • szkoła nie jest uprawniona do żądania od rodziców/opiekunów podpisywania oświadczeń, zgodnie z którymi odpowiedzialność szkoły za wypadek dziecka
    w szkole byłaby uzależniona od zawarcia przez rodziców/opiekunów umowy ubezpieczenia, czy też od przystąpienia przez rodziców/opiekunów do ubezpieczenia grupowego,
  • dyrektor szkoły, nauczyciel/opiekun grupy/klasy ponosi odpowiedzialność za skutki możliwych wypadków z udziałem uczniów zarówno podczas lekcji, jak również podczas wycieczki organizowanej przez szkołę – taka odpowiedzialność istnieje niezależnie od faktu objęcia uczniów ubezpieczeniem.

Szkoła ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz osób biorących udział w wycieczce organizowanej za granicą kraju.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2018 r. poz. 1055) - § 7.

Wioletta Puszcz

• Szkoła Podstawowa nr 3 im. kard. Karola Wojtyły - Papieża Polaka w Łowiczu,