W dniach 3-8 listopada 2019 roku grupa uczniów (2 dziewczynki i 4 chłopcóww wieku 13-14 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. kard. Karola Wojtyły – Papieża Polakaw Łowiczu wraz z opiekunami (pan Artur Kołucki i pani Weronika Wiewióra) uczestniczyła w Zakladni skola, Londynska 34 w Pradze w pierwszym z czterech spotkań w ramach projektu „Building Bridges” europejskiego programu Erasmus +. Partnerami w projekcie są także szkoły: KAZIMPASA ORTAOKULU in Izmir (Turcja) oraz FUNDACIÓN EDUCACIÓN CATÓLICA in Madrid (Hiszpania).
Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach projektu, zaprezentowanie przygotowanych wcześniej materiałów przez wszystkich uczestników krajów partnerskich. Temat przewodni brzmiał „RECENT PAST – LEARNING FROM OUR HISTORY”. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne zajęcia, które miały integrować młodzież, rozwijać ich kreatywność i umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
W pierwszym dniu po uroczystym powitaniu, obejrzeniu szkoły i obiedzie, uczniowie odwiedzili zabytkowy budynek miejskiego ratusza, wspięli się na wieżę widokową przylegającą do tegoż budynku oraz spotkali się z przedstawicielem burmistrza miasta. Następnie, w szkole, uczniowie prezentowali informacje o ważnych ludziach i wydarzeniach mających wpływ na historie ich krajów. Wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udziałw spotkaniu integracyjnym.
Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnej grze miejskiej, podczas której poznawali Pragę, realizując zadania wyznaczone przez organizatorów. Odwiedzili Most Palackiego oraz znajdujący się nieopodal Tańczący Dom. Następnie udali się nabrzeżem Wełtawy (zwanym nabrzeżem Masaryka) do budynku Teatru Narodowego. Tam obejrzeli rzeźbę tancerki flamenco oraz pomnik poświęcony Wacławowi Havlowi. Potem szlak gry miejskiej wiódł w pobliże centrum handlowego Quadrio, gdzie znajduje się pomnik aksamitnej rewolucji 1989 roku. Na koniec gry miejskiej wszystkie grupy udały się na plac, gdzie znajdują się budynki praskiego audytorium muzycznego Rudolfinum oraz Uniwersytet Karola.Po krótkim odpoczynku i obiedzie uczniowie z Czech i Turcji przedstawili, przygotowane wcześniej w swoich krajach scenki, dotyczące aktualnych problemów młodzieży.Drugi dzień zakończyło spotkanie z przedstawicielami starszego pokolenia, które żyłow Czechach w czasach komunizmu. Uczniowie słuchali opowieści o życiu w tamtym okresiei zadawali swoje pytania.
Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli warsztatami w technikum mechanicznym. Używając sprzętu do obróbki i rzeźbienia w metalu, przygotowali biżuterię z drutu oraz pamiątkowe tabliczki. Kiedy uczniowie kończyli swoje prace, nauczyciele mieli możliwość obejrzenia lekcji czeskich pedagogów i poznania systemu nauczania i oceniania w Zakladni skola, Londynska 34 w Pradze. Po obiedzie, w mieszanych grupach, uczniowie tworzyli modele mostów z papieru, drewnianych patyczków oraz makaronu. Prace uczniów zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.
Czwartego (ostatniego) dnia uczestnicy projektu odbyli wycieczkę do Pravcicka brana. Ten wyjątkowy zabytek przyrody to największy w Europie łuk skalny i symbol Czeskiej Szwajcarii. Uczniowie pieszo przemierzyli szlakiem czerwonym dystans około dziesięciu kilometrów. Ten dzień zakończył grill na terenie szkoły, na który zaproszeni byli wszyscy uczestnicy projektu, czescy nauczyciele, rodzice goszczący uczniów szkół partnerskich. Była to doskonała okazja do bliższego poznania i wspólnej zabawy.
Wspólnie spędzony przez młodzież czas pozwolił nawiązać nowe znajomościi przyjaźnie. Zdobyte doświadczenia i umiejętności z pewnością uczniowie wykorzystająw swojej dalszej edukacji. Wszyscy uczestnicy spotkania w Pradze zgodnie podkreślili wartości płynące z udziału w programie i zapewniali, że będą kontynuować współpracęw ramach tego projektu.