SŁODZIAKI W SP3 – KONKURS „BIEDRONKI”- X 2018 r.
Biblioteka i świetlica szkolna czyli uczniowie i nauczycielki: Marzanna Kotowicz, Barbara Jabłońska i Małgorzata Kamińska zaangażowały się w konkurs edukacyjny „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas kształcenia zintegrowanego.
28 września 2018 r. nastąpiła inauguracja konkursu. Młodsze klasy wraz z wychowawcami: p. Anną Pawełkowicz, p. Małgorzatą Dróżką, p. Beatą Kielan, p. Grażyną Rosą - Wüstermann, p. Iwoną Gołaszewską - Pochwałą po kolei przychodziły do szkolnej biblioteki, gdzie z ekranu komputera przedstawiali im się w piosence pt. „Poznaj gang Słodziaków” bohaterowie książki Renaty Piątkowskiej pt: „Co się dzieje na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Wspólnie ze Słodziakami śpiewano refren piosenki. Uczniowie dowiedzieli się, że Słodziaki przyszły do szkoły, by pokazać jaką fajną przygodą jest czytanie. Dzieci otrzymały albumy, w którym rodzice poświadczali podpisem, że dziecko w danym dniu przez co najmniej 10 minut czytało książeczkę. Ci z uczniów, którzy zapełnili wszystkie okienka albumu naklejkami, nagrodzeni zostali medalem „Wzorowy czytelnik” oraz oceną celującą z czytania.
Pod magicznym drzewem na zaczarowanej polanie, w szkolnej bibliotece wszystkie klasy poznały Sowę Zosię, która ze swej dziupli obserwowała czytelników czy uważnie słuchają.
Przez 6 dni w bibliotece odbywało się głośne czytanie książki dla uczniów szkolnej świetlicy, w których uczestniczyli również zainteresowani uczniowie nie uczęszczający do świetlicy. Na pierwszym z nich uczniowie wraz z jeżykiem wędrowali dookoła planszy gry, by w pełni zrozumieć sens przysłowia „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
Na kolejnym spotkaniu gościliśmy pielęgniarkę, która wraz zajęczyca Zuzią przybliżyła swój zawód, a możliwość sprawdzenia uważności słuchania poprzez rozwiązanie krzyżówki bardzo się dzieciom podobała. Kolejne spotkanie dało odpowiedź na pytanie: dlaczego nie wolno przywłaszczać sobie cudzych rzeczy? Wraz z myszą Agatą dzieci przeżywały stratę pierścionka i niepewność czy dojdzie do ślubu myszki. Z ulgą przyjęto wyjaśnienie zagadki. Uczniowie wypełnili kontur myszki i dorysowali odnaleziony pierścionek. Czy tylko klejnoty i pieniądze mogą być skarbem? Dzieciaki dzięki opowiadaniu o zakochanym Lucku zrozumiały, jak ważna w życiu jest dyskrecja i że każdy ma prawo do swoich tajemnic. O swoich marzeniach opowiadały dzieci po zapoznaniu się z przygodą bobra Borysa. Następnie farbami malowały rysunki przedstawiające własne ich marzenia. W ten sposób stworzyliśmy wystawę prac dzieci.
Kolejnym zadaniem postawionym przed uczestnikami konkursu – „świetliczakami” było wymyślenie dalszych przygód bohaterów książki. Dzieci wymyślały i opowiadały dalsze losy: Borysa, Zuzi, Zosi, Lucka, Rysia oraz Jurka. Następnie tworzyły komiksy, które przedstawiały dalsze perypetie Słodziaków.
Nauczycielki Marzanna Kotowicz i Barbara Jabłońska przygotowały sprawozdanie z realizacji zadań konkursowych udokumentowanych zdjęciami i pracami uczniów i wysłały je do organizatora konkursu Jeronimo Martins Polska S.A. właściciela sieci sklepów Biedronka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Słodziaki w SP 3.