W dniach 15-20 maja 2017 roku grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu wraz z opiekunami uczestniczyła w Pradze w ostatnim z pięciu spotkań w ramach projektu „Play, be free” europejskiego programu Erasmus +. Partnerami w projekcie były szkoły z Bułgarii (Smolyanu), Czech (Pragi) i Włoch (Altamury).
Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach projektu, zaprezentowanie przygotowanych wcześniej materiałów przez wszystkich uczestników krajów partnerskich. Tym razem tematem przewodnim była „Książka”. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne zajęcia, które miały integrować młodzież, rozwijać ich kreatywność i umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
W pierwszym dniu po uroczystym powitaniu i zwiedzeniu szkoły rozpoczęły się gry integracyjne dla młodzieży i spotkanie organizacyjne dla nauczycieli. Po obiedzie uczniowie mogli wykazać się swoimi sportowymi umiejętnościami podczas gier zespołowych – piłki nożnej, siatkówki plażowej, koszykówki.
Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnej grze miejskiej, podczas której poznawali Pragę, realizując zadania wyznaczone przez organizatorów. Byli w Synagodze Staronowej
na Josefovie. Następnie udali się do Biblioteki Miejskiej przy placu Mariackim. Tam podziwiali umieszczoną w holu niezwykłą rzeźbę - studnię z książek. Potem szlak gry miejskiej wiódł na plac przed centrum handlowe Quadro do ruchomego pomnika poświęconego wybitnemu pisarzowi Franzowi Kafce. Rzeźba przedstawiająca ogromną głowę wykonaną z błyszczących, metalowych elementów znajduje się w ciągłym ruchu. Ma to symbolizować pełną sprzeczności twórczość Kafki. Na koniec gry miejskiej wszystkie grupy udały się do klasztoru norbertanów na Strahowie,do biblioteki – Pomnika Narodowego Piśmiennictwa, w której zebrano liczne rękopisy, starodruki i inkunabuły. W obecnych czasach biblioteka ta może poszczycić się najobszerniejszym, najstarszym i najcenniejszym księgozbiorem w Czechach.
Po krótkim odpoczynku uczniowie przedstawili przygotowane wcześniej w swoich krajach prezentacje o sławnych pisarzach i ulubionych książkach. Uczniowie z Łowicza zaprezentowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” i zaprezentowali bogatą twórczość poety. Przedstawione prezentacje pomogły bliżej poznać narodową literaturę partnerskich krajów. Drugi dzień zakończyły słowne gry i zabawy (pisanie alfabetu w różnych językach, różnymi stylami pisma, gra w scrabble, szyfrowanie tekstów dawnymi i współczesnymi sposobami).
Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli w pracowni introligatorskiej. Oprawiali, okładali zaprojektowane przez siebie notatniki. Poznawali też warsztat i tajniki pracy introligatora.
Po obiedzie w pięknej scenerii parku przy słonecznej pogodzie w mieszanych grupach tworzyli autorskie opowiadania, które miały przybrać formę audiobooków.
Czwartego dnia, kiedy uczniowie kończyli swoje prace nad audiobookami, nauczyciele mieli możliwość obejrzenia lekcji czeskich pedagogów i poznania systemu edukacji w Czechach. Ten dzień zakończył grill, na który zaproszeni byli wszyscy uczestnicy projektu, czescy nauczyciele, rodzice goszczący uczniów szkół partnerskich. Była to doskonała okazja do bliższego poznania, wspólnej zabawy, śpiewu i tańców.
Ostatni dzień to zaprezentowanie przygotowanych przez uczniów oryginalnych audiobooków i wręczenie certyfikatów udziału w projekcie.
Wspólnie spędzony przez młodzież czas pozwolił nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Zdobyte doświadczenia i umiejętności z pewnością uczniowie wykorzystają w swojej dalszej edukacji. Wszyscy uczestnicy spotkania w Pradze zgodnie podkreślili wartości płynące z udziału w programie i zapewniali, że będą kontynuować współpracę w ramach projektów unijnych.